0 800 303 0859-18пн-пт
Меню

Медична реформа: вторинна ланка

14 Січ. 2021

Медична реформа: вторинна ланка

Вторинна ланка медицини – це структура амбулаторних і стаціонарних медичних установ, в яких пацієнти можуть отримати консультації, діагностику, лікування, а також реабілітацію і профілактику захворювань, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних станів лікарями відповідної спеціалізації. Система вторинної медичної допомоги включає багатопрофільні лікарні, медичні установи для реабілітаційного, планового лікування, а також спеціалізовані медичні центри.

В ході першого етапу медичної реформи до 2018 року медустанови України вторинного рівня були об’єднані в 100 госпітальних округів. Оптимізація (перепрофілювання) існуючих лікарень дозволила створити нові профільні медичні установи.

Етапи реформи

Медична реформа в Україні стартувала в жовтні 2017 року після прийняття закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», згідно з яким держава взяла на себе зобов’язання оплачувати за рахунок державного бюджету послуги екстреної первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної, а також паліативної медичної допомоги, реабілітації, супровід вагітності і пологів та медичної допомоги дітям до 16 років.

На тлі бурхливого громадського обговорення і критики в медіа з боку широкого кола експертів півроку потому, в квітні 2018 року почався перший етап медичної реформи, в ході якого українцям запропонували вибрати власного сімейного лікаря і підписати з ним декларацію.

Запуск другого етапу реформи спочатку був запланований на липень 2019 року, але був відкладений. У листопаді 2019 року Уряд України прийняв програму медичних гарантій, яка визначила перелік і обсяг медичних послуг і лікарських засобів, які будуть оплачуватися з держбюджету. Програма почала працювати з 1 квітня 2020 року, запустивши таким чином другий етап медичної реформи. Друга хвиля трансформації системи охорони здоров’я була запущена на тлі критики з боку скептиків і в умовах локдауну, який кратно посилив навантаження на вторинну ланку медичної допомоги.

Вторинна ланка

реформування вторинної медичної допомоги

Основою реформування вторинної медичної допомоги стала зміна моделі фінансування та реалізація принципу «гроші йдуть за пацієнтом». Це передбачає, що держава оплачуватиме надані медичні послуги в конкретному медичному закладі через Національну службу здоров’я України (НСЗУ). Зокрема, в масштабах країни в 2020 році на ці цілі було витрачено 70,4 млрд грн. Як очікується, така модель не дозволить медустановам завищувати кількість ліжко-місць, побутові витрати і штат співробітників.

Крім того, з 1 квітня 2020 року всі заклади системи охорони здоров’я, які підписали договори про співпрацю з НСЗУ, набули нового статусу – комунальних некомерційних підприємств (КНП). Серед умов співпраці з НСЗУ:

  • наявність ліцензії на надання медичних послуг;
  • повна комп’ютеризація;
  • підключення до медичної інформаційної системи (МІС).

Передбачається, що НСЗУ буде закуповувати у медустанов медичні послуги за встановленими тарифами. Дохід медзакладу і зарплата конкретного лікаря буде залежати від обсягу і характеру медичних послуг, які він надав пацієнтам протягом місяця. Оскільки обирати послуги та медзаклад, в яких їх можна отримати, буде пацієнт, лікарі вторинної ланки медицини будуть мотивовані надавати тільки якісні послуги. Програма медичних гарантій для вторинної медичної допомоги виділяє п’ять пріоритетних напрямків:

  • лікування гострого інфаркту міокарда;
  • лікування гострого мозкового інсульту;
  • допомога при пологах;
  • неонатальна допомога;
  • ендоскопічні та скринінгові обстеження для ранньої діагностики онкологічних захворювань.

Ці види допомоги будуть оплачуватися НСЗУ за підвищеними тарифами.

Оплата послуг

вторинна ланка медичної допомоги оплата

Безкоштовна медична допомога в Україні надаватиметься тільки за направленням сімейного лiкаря, а також при наданні допомоги бригадою швидкої допомоги. Звернення до медичних закладів без направлення можливі при зверненні до:

  • акушера-гінеколога;
  • педіатра;
  • психіатра;
  • нарколога;
  • пологах, включаючи оперативне втручання.

У той же час стоматологічні послуги (крім екстрених і невідкладних випадків), косметологічні процедури, а також масаж і ряд інших послуг залишилися платними.