0 800 303 0859-18пн-пт
Меню

Декларація з лікарем: питання та відповіді

14 Січ. 2021

Декларація з лікарем: питання та відповіді

Карантинні обмеження на тлі пандемії COVID-19, а також критика з боку експертів і пацієнтів не змогли загальмувати введення другого етапу медичної реформи в Україні. З квітня 2020 року 27 пакетів медичних послуг в Україні стали безкоштовними. Водночас ряд послуг стали доступними тільки після того, як буде підписана електронна декларація з лікарем.

Чи можна підписати декларацію з лікарем онлайн?

Оскільки в умовах пандемії коронавірусу рекомендується уникати скупчення людей, у тому числі в медичних установах, Міністерство охорони здоров’я України дозволило укладати договір з лікарем онлайн. Причому це можна зробити не тільки з лікарями з державних лікарень, а й зі співробітниками приватних клінік.

Після вибору медичного закладу і конкретного фахівця потрібно увійти в медичну інформаційну систему (МІС), яка підтримується в цій лікарні, ввести електронну пошту, номер телефону і пароль, і підтвердити вхід в особистий кабінет, відповівши на дзвінок з міського номера.

В особистому кабінеті потрібно заповнити реєстраційну форму, вказавши паспортні дані, а також дані зі свідоцтва про народження дитини (якщо є). Варто також зателефонувати в лікарню, щоб уточнити, які додаткові документи потрібні для підписання декларації. Їх перелік залежить від місцевих умов. Декларація вважається підписаною, проте пізніше пацієнт повинен особисто з’явитися в лікарню, щоб завірений електронним підписом медустанови документ був остаточно внесений до системи e-Health.

Декларація з лікарем приватної клініки укладається ще простіше. Щоб провести укладання договору з сімейним лікарем з приватної клініки часто досить одного дзвінка телефоном. Її співробітники готові внести всі необхідні дані в e-Health самостійно.

Якщо не укласти договір з сімейним лікарем?

Якщо не укласти договір з сімейним лікарем?

Медики наполягають, що якщо не підписана декларація з лікарем, дуже скоро пацієнт зможе потрапити на зустріч до лікаря й отримувати медичну допомогу. Одночасно в МОЗ запевняють, що вибрати іншого медика можна в будь-який момент. При укладенні нової декларації попередня буде автоматично анульована, а картка пацієнта, його історія хвороби та історія відвідувань лікаря збережеться в електронній базі даних.

Тонкість тут полягає в тому, що пацієнт може вибрати будь-якого лікаря без прив’язки до місця прописки, а лікар, який не набрав певну кількість пацієнтів, не має права йому відмовити. При цьому кількість пацієнтів, яких може обслуговувати один лікар, обмежена:

  • лікар-терапевт – 2 000 пацієнтів;
  • сімейний лікар – 1 800;
  • педіатр – 900.

Хоча час на підписання декларацій не обмежений, – обмежена кількість самих декларацій, які може підписати один лікар. Таким чином вибір пацієнтів, які підписують декларації пізніше, істотно обмежується. Лікарі, які уклали гранично можливу кількість договорів, можуть виявитися просто недоступними. В той самий час правом на отримання медичної допомоги зможуть скористатися всі пацієнти, незалежно від наявності декларації і навіть якщо не укласти договір з лікарем. Це гарантують Конституція і закони України.

Що потрібно для підписання декларації?

Що потрібно для підписання декларації з лікарем?

Основні документи, які потрібні, щоб підписати декларацію з сімейним лікарем – це паспорт та ідентифікаційний код. Якщо потрібно укласти договір з педіатром також знадобляться свідоцтво про народження дитини, а також паспорт і код одного з його батьків (опікунів). Зразок договору з сімейним лікарем зазвичай є стандартним документом.

Оскільки одним зі способів верифікації та основним способом інформування пацієнта є мобільний телефон, при підписанні декларації з лікарем потрібно номер мобільного телефону. Слід бути готовим використовувати його для зв’язку з медзакладом і верифікації в особистих кабінетах.

Як змінити сімейного лікаря?

Процедура заміни сімейного лікаря максимально проста. Оскільки медична декларація між сімейним лікарем і пацієнтом не є юридичним документом, а пацієнт має права не повідомляти причину відкликання декларації, це можна зробити навіть телефоном.

Досить зателефонувати в медустанову, де працює новий лікар, якого вибрав пацієнт, і передати йому копію паспорта та коду в електронному вигляді. Лікар зможе ввести оновлені дані в електронну систему e-Health. У цей момент нова декларація вважається укладеною, а дія старої – автоматично припиняється.

Як розірвати декларацію з лікарем?

У разі зміни сімейного лікаря розірвання декларації з ним не потрібно. Вона буде анульована за процедурою, описаної вище. Слід пам’ятати, що процедура зміни сімейного лікаря безкоштовна і не обмежується з боку МОЗ України.

Як перевірити декларацію з лікарем?

У вересні 2020 року Національної служби здоров’я України опублікувала інформацію щодо роботи первинного рівня медико-санітарної допомоги України після першого етапу масштабної реформи. У відкритий доступ були викладені електронна карта та контакти медичних закладів України, кількість підписаних лікарями декларацій та інша статистична інформація для пацієнтів, лікарів та адміністрації медзакладів.

Зокрема, там пацієнти могли перевірити, скільки декларацій підписано з тим чи іншим фахівцем, чи набрав вже лікар максимальну кількість пацієнтів і чи є можливість звернутися до нього для підписання декларації. Лікарі могли перевірити наявність в медустанові договору з НСЗУ, а також інформацію про вік і стать своїх пацієнтів.

Адміністрація медичних закладів, представники органів влади та медіа отримали можливість ознайомитися з широким набором статистичних даних щодо роботи галузі, порівнювати дані по різних регіонах і оцінювати перспективи розвитку.