0 800 303 0859-18пн-пт
Меню

Можливості ЛІС, які змінять майбутнє вашої лабораторії

18 Гру. 2020

Возможности ЛИС, которые изменят будущее вашей лаборатории

Стаття для журналу Лабораторна справа

Ірина Цимбал, керівник відділу продажу та впровадження EMCIlab

Автоматизація роботи лабораторій сьогодні вже не є чимось новаторським. Кожна медична установа, яка дбає про якість діагностичних лабораторних  послуг  відповідно до вимог стандарту ISO 15189:2015, поступово починає переводити ключові робочі процеси у електронний формат. Це вимога часу та ринку, конкурентність якого зростає у геометричній прогресії. 

Лабораторна інформаційна система (ЛІС) – програмне забезпечення, яке дає змогу автоматизувати основні робочі процеси лабораторії: від направлення пацієнта на аналізи, забору та підготовки біоматеріалу, реєстрації зразка, проведення дослідження – до видачі результатів як в електронному вигляді, так і на друкованому бланку. Із впровадженням ЛІС всі перелічені процеси контролюються на кожному етапі, а також абсолютно прозорі для працівників і керівництва лабораторії. При цьому виключені ризики втрати будь-яких даних в процесі дослідження (інформації про пацієнта, біоматеріал,  результат дослідження тощо). Таким чином ЛІС – це основний інструмент для управління якістю лабораторних досліджень на всіх етапах лабораторних процесів (преаналітичному, аналітичному, постаналітичному).

Виключення помилок під час ідентифікації пацієнтів та біоматеріалу

Преаналітичний етап – чи не найважливіший у діагностично-лабораторному процесі. Адже будь-яка помилка неминуче призведе до спотворення остаточних результатів дослідження, а отже поставить під сумнів їхню якість. До слова, на преаналітичному етапі допускають близько 55% помилок від загальної кількості помилок. 

Автоматизація процесів мінімізує ймовірність помилки персоналу лабораторії.  Вона дає змогу вести точні записи про кожен зразок на всіх кроках преаналітичного етапу: оформлення направлення, забору та маркування біоматеріалу, його транспортування до лабораторії, реєстрації та пробопідготовки.  

Мінімізація впливу людського чинника у процесі дослідження

Аналітичний етап лабораторних досліджень – проведення тестування проб пацієнтів і контрольних матеріалів відповідно до затвердженої методики. За статистикою, на цьому етапі допускають до 25% помилок. Впровадження ЛІС здатне знизити цей показник до мінімуму. Як саме? 

Система програмує завдання аналізатору щодо постановки, здійснює дослідження біоматеріалу та визначення параметрів відповідно до типу призначеного аналізу, проводить контроль якості й видає результат з повною інформацією про показники аналізу та його параметри. І все це – автоматично, без участі лаборанта. 

Оперативне отримання результатів дослідження

На останньому, постаналітичному етапі лабораторного дослідження, допущені помилки можуть мати критичне значення для пацієнта. За статистикою, на цей фінальний етап припадає до 20% усіх лабораторних помилок. Автоматизація та стандартизація процесів за допомогою ЛІС дасть змогу не лише уникнути їх, але й скоротити час на отримання результатів дослідження. Лабораторна інформаційна система забезпечує автоматичну інтерпретацію результатів досліджень (норма/патологія), оцінку їхньої правильності (лікарська валідація), автоматично формує і направляє бланк з результатами аналізу лікарю та пацієнту. 

Окрім основних лабораторних процесів, ЛІС забезпечує автоматизацію та оптимізацію таких процесів як транспортування біоматеріалу на дослідження до іншої лабораторії, управління контролем якості досліджень, ведення лабораторних журналів, облік реагентів та витратних матеріалів, формування різної звітності, управління фінансами та послугами. У ЛІС EMCIlab, наприклад, крім перелічених функцій є також автоматизовані інструменти для управління кадрами лабораторії й відносинами з контрагентами. Система також надає можливість інтеграції з медичними інформаційними системами, що забезпечує можливість передавати та зберігати отримані результати досліджень в електронній медкартці пацієнта, де вони автоматично доступні лікарю. 

EMCIlab – провідні технології для вашої лабораторії на шляху досягнення європейського рівня якості лабораторних досліджень.