0 800 303 0859-18пн-пт
Меню

ІТ в медицині: світова практика

8 Кві. 2020

Ринок інформаційних технологій в охороні здоров’я різних країн розвивається нерівномірно. У різних регіонах, як на загальнодержавному, так і на місцевому рівні, реалізуються ІТ-проекти, помітно різняться за рівнем складності і рівня охоплення.

У жовтні 2009 року консалтингова компанія Scientia Advisors опублікувала дослідження, згідно з яким обсяг світового ринку охорони здоров’я становить 1 трлн дол., При цьому найбільш швидкозростаючим його сегментом є ІТ (близько 40 млрд дол.). Питома вага сегмента, згідно з прогнозом, до 2013 року збільшиться з 4% до 5% від загального обсягу ринку охорони здоров’я, при середньорічних темпах зростання 11%.

ІТ в медицині: світова практика

Серед ключових тенденцій розвитку ринку ІТ в охороні здоров’я автори дослідження називають швидке зростання цього напрямку в таких країнах, як Китай і Індія. Очікується, що в найближчі роки значно збільшиться число проектів впровадження електронних медичних карт. При цьому ключову роль гратимуть великі компанії, які вже мають досвід аналогічних проектів. Ще одним перспективним напрямком ринку ІТ в охороні здоров’я Scientia Advisors вважає розробку систем підтримки прийняття лікарських рішень, здатних підвищити ефективність діагностичних і терапевтичних процедур. У той же час знизити вартість впровадження ІТ в медичних установах допоможе, імовірно, поширення вільного програмного забезпечення і впровадження моделі SaaS.

Scientia Advisors вважають, що для того, щоб залишатися конкурентоспроможними, ІТ-компанії повинні бути в курсі державних ініціатив в області інформатизації охорони здоров’я і останніх досягнень в галузі медицини, враховувати вимоги, що пред’являються до електронних медичних карт, а також звертати увагу на бурхливо зростаючі ринки Азії та інших регіонів, що розвиваються.

Інше дослідження, організоване Інститутом досліджень в області швидкої медичної допомоги (Emergency Care Research Institute – ECRI), дозволило скласти список 10 найбільш актуальних і затребуваних технологій в галузі охорони здоров’я. Перше місце в цьому списку займає знову електронна медична карта, на четвертому місці – використання робототехніки в хірургії, на шостому – застосування технології RFID.

Приблизно в той же час аналітики Gartner опублікували перелік 10 мобільних додатків, які стануть ключовими в 2012 році. П’яте місце в цьому переліку займає мобільний моніторинг здоров’я – набір додатків для віддаленого відстеження стану пацієнтів, який може допомогти організаціям охорони здоров’я знизити витрати на роботу з хворими, що страждають хронічними захворюваннями.

Якщо захворіти в Європі

У 2009 році в центральній лікарні округу Ансі на сході Франції з’явилося понад 600 терміналів з 17 “моніторами, за допомогою яких співробітники лікарні можуть переглядати електронні історії хвороби. Допуск до інформації про пацієнтів здійснюється за допомогою персональних беджів. Пройшовши ідентифікацію, лікарі можуть ознайомитися з призначеннями, внести в них корективи. При цьому виписуються ліки відразу проходить тест на сумісність з вже призначеними препаратами і на відповідність встановленим діагнозом. Дані про призначених ліках автоматично надходять в аптеку, звідки препарати доставляються в палату хворого. В цей же час одна з найбільших у Франції центральна лікарня міста Ле Манс (більше 1600 ліжок, 60 тис. Пацієнтів на рік, 400 лікарів і понад 4000 інших медпрацівників) впровадила медичну інформаційну систему і перейшла на роботу з електронними історіями хвороби пацієнтів.

В одному з найбільших міст Нідерландів Роттердамі в лікарні Maasstad Ziekenhuis продовжує формуватися електронний архів графічних файлів. Щорічно в лікарні створюється до 180 тисяч різних переведених в електронний вигляд знімків і т.п. Всі вони в недалекому майбутньому будуть розміщені в єдиному сховищі, доступ до якого матимуть тільки авторизовані користувачі. У найближчі 5 років в електронний вигляд буде переведено понад 70 Тбайт даних, які обробляються як відповідно до стандарту DICOM, так і в інших форматах.

Лікарі, що працюють в лікарні Jung-Stilling в місті Зіген на південному заході Німеччини, використовують для доступу до електронних історій хвороби пацієнтів iPod Touch. Ці мобільні пристрої дозволяють отримувати всю необхідну інформацію про стан здоров’я, результати аналізів і зроблених призначеннях, перебуваючи прямо біля ліжка хворого.

А в Данії в найближчі три роки з’являться дві великі телемедичні мережі. Одна з них впроваджується в лікарні університету Оденсе і допомагає встановити зв’язок між пацієнтами, які не володіють датським мовою, і лікарями через call-центр, в якому працюють професійні перекладачі. Перший такий call-центр почав працювати в червні 2009 р масштабах регіону Оденсе телемедична система почне діяти в 2010 р, а на загальнонаціональному рівні вона запрацює до 2012 р Друга телемедична мережа почала створюватися в вересні 2009 р, і через три роки вона повинна охопити близько 800 тис. пацієнтів, які страждають хронічними легеневими захворюваннями. Ці пацієнти отримають обладнання для моніторингу стану здоров’я, яке буде передавати інформацію в медичний заклад. Одночасно вони отримають доступ до системи відеоконференцзв’язку, за допомогою якої зможуть отримати консультацію фахівця. Вартість цього проекту оцінюється в 800 тис. Євро.

У Великобританії реалізується один з найбільших в історії ІТ-індустрії проект створення мережі з 30 тис. Комп’ютерів, встановлених в 300 медичних установах країни, на вінчестерах яких міститься інформація про 50 млн пацієнтів. Вартість цього проекту становить 12,7 млрд фунтів стерлінгів, його завершення заплановане на 2014/2015 фінансовий рік.

У Шотландії відкрита нова лікарня Stobhill, здатна обслуговувати понад 400 тис. Пацієнтів на рік. На будівництво лікарні було витрачено 100 млн євро. Особливістю цієї лікарні є те, що вона абсолютно “безпаперова” – в ній впроваджена система електронних історій хвороби і застосовуються портальні технології, які дозволяють лікарям отримувати доступ до даних про пацієнта в будь-який момент часу.

Крім того, в 2009 році професором Крісом Тоумазоу з лондонського Королівського коледжу був розроблений “комп’ютеризований пластир” – невелика смужка, яка закріплюється на грудях пацієнта і дозволяє контролювати роботу серця, кров’яний тиск і інші параметри роботи організму і передавати ці дані в центр обробки інформації. У той же самий час три британських анастезіолога розробили віртуальний симулятор серцевого м’яза HeartWorks, який використовується при підготовці студентів-медиків. Цей симулятор допомагає учням детально вивчити структуру серцевого м’яза і освоїти методи ехокардіографії і обробки Ехокардіограми.

Електронна історія хвороби впроваджена в відділеннях швидкої допомоги медичної мережі Lisboa Norte Hospital Complex, яка обслуговує лікарню Святої Марії в Лісабоні і лікарню району Санту-Антоніу-душ-Кавалейруш, що входить в муніципалітет Лоуреш, розташований недалеко від столиці Португалії. Лікарня Святої Марії застосовує електронні історії хвороби вже три роки, а лікарня в Лоуреш перейшла на них тільки в листопаді 2009 року.

Лікарня de Denia в Іспанії (Валенсія) в 2009 р перейшла до промислової експлуатації медичної інформаційної системи, процес впровадження якої тривав майже півтора року. На даний момент в лікарні автоматизовані діяльність відділень швидкої допомоги, хірургії та радіології, управління потоками пацієнтів, обробка відомостей про результати аналізів, формування замовлень на лікарські засоби, складання розкладів роботи лікарів і медсестер, ведення медичної документації. Лікарі лікарні працюють з електронними історіями хвороби і зі свого робочого місця отримують інформацію з пристроїв, розташованих біля ліжка пацієнта, – моніторів, вентиляторів і т.д. Медична інформаційна система лікарні пов’язана з інформаційними системами регіонального уряду і інших лікувально-профілактичних установ.

В цей же час на всій території Андалузії стали доступні телемедичні послуги. У Малазі і Севільї діє відповідно 99 і 55 операторських станцій. Загальна кількість дзвінків користувачів, прийнятих в 2009 році, перевищила 3 млн. Тематика цих дзвінків різна – від отримання загальної медичної інформації та відомостей про роботу аптек до дистанційній консультації з фахівцем.

Як зберегти здоров’я в США

За даними американського Товариства медичних інформаційних і управлінських систем (Healthcare Information and Management Systems Society – HIMSS), опублікованими в серпні 2009 р, близько 79% ЛПУ країни в найближчі 1-2 роки планують розширити штат ІТ-фахівців. Учасниками опитування стали 352 людини, які працюють в сфері медичних інформаційних технологій. Більше 2/3 з них вважають, що американські ЛПУ відчувають гостру нестачу ІТ-фахівців, що відповідають за практичне використання медичних інформаційних систем, більш 50% відзначають, що в медичних закладах не вистачає співробітників, здатних ефективно впроваджувати медичні інформаційні технології. При цьому головною метою інформатизації медицини респонденти вважають впровадження електронної історії хвороби.

У США силами UnitedHealth Group і Cisco створюється національна телемедична мережа, яка об’єднує безліч технологій різних вендорів, системи електронних історій хвороби та інші інформаційно-технологічні платформи. Вона забезпечить зв’язок і консультації в реальному часі між лікарями, медичними сестрами та іншими фахівцями на всій території країни. З її допомогою пацієнти зможуть отримати спеціалізовані та профілактичні послуги, такі як терапія широкого профілю від звичайної застуди, грипу, ГРЗ та алергії до хронічних хвороб (діабет, гіпертонія і кардіологічні захворювання, що вимагають уваги фахівців); повторна діагностика пацієнтів, які перенесли ті чи інші захворювання або травми; фітнес-програми профілактичного характеру для співробітників і пацієнтів; надання невідкладної лікарської допомоги.

У 2010 році електронна історія хвороби буде впроваджена у всіх відомчих ЛПУ Управління соціального забезпечення США (Social Security Administration – SSA). На першому етапі передбачається автоматизувати шість медичних установ в штаті Меріленд, а потім МІС буде впроваджена у всіх 30 медустановах управління по всій країні.

Одночасно на державному рівні в країні тестується онлайновий шаблон електронної історії хвороби. На думку національного координатора проектів по інформатизації охорони здоров’я при американському МОЗ, необхідність розробки єдиного шаблону електронної історії хвороби викликана тим, що різні компанії, що діють в сфері інформатизації охорони здоров’я, використовують свої власні формати представлення медичної інформації, що ускладнює або робить в принципі неможливим обмін даними між різними медичними інформаційними системами. В ході тестування планується виробити єдиний підхід до зберігання та обробки інформації, що включається в електронні історії хвороби. Передбачається, що в результаті буде забезпечена можливість отримання даних про стан здоров’я пацієнта, перенесені ним захворювання, вакцинації, призначення лікарських засобів і результати аналізів.

Дедалі популярнішими в США стають медичні консультації з використанням інтернету, які проводяться як на загальнонаціональному рівні, так і в окремих штатах. Загальнонаціональна мережа MDLiveCare, яка налічує понад 100 тис. Учасників, пропонує своїм користувачам за 35 дол. Отримувати консультації лікарів, що надають первинну допомогу, фахівців і терапевтів.

Крім проектів державного рівня, процес ІТ-оснащення закладів охорони здоров’я йде і в різних штатах. Медична мережа Parkland, що включає 120 лікувально-профілактичних установ в Північному Техасі, продовжує впровадження корпоративної медичної інформаційної системи. Вартість цього трирічного проекту становить 45 млн дол. В даний час МІС встановлена на 1200 робочих місцях (в тому числі мобільних), до неї підключено 300 принтерів і більше 800 точок бездротового доступу. Проведено навчання 6500 медичних сестер та інших співробітників ЛПУ, завершений перехід на технології електронної історії хвороби і електронного рецепта. Повністю впровадити корпоративну медичну інформаційну систему в 120 ЛПУ намічено в 2010 році.

Аналогічний проект вже реалізований в Міннесоті. Медична інформаційна система, яка охопила понад 400 лікувально-профілактичних установ, в тому числі лікарні, клініки, стаціонари, медичні вузи, органи управління охороною здоров’я, а також медустанови, які надають допомогу членам індіанських племен, почала діяти в 18 округах північно-східній і центральній частин цього штату. Надалі МІС Міннесоти буде інтегрована із загальнонаціональною мережею медичної інформації. Ініціатива впровадження системи належить некомерційної регіональної організації зі співробітництва в сфері інформатизації охорони здоров’я – Community Health Information Collaborative (CHIC).

Проект зі створення регіональної медичної інформаційної системи почався в штаті Меріленд. На реалізацію його першого етапу, в ході якого буде встановлено інформаційний обмін між трьома найбільшими мережами ЛПУ, вже виділено 10 млн дол. Надалі даними про пацієнтів зможуть обмінюватися не тільки ЛПУ, а й страхові компанії штату, а згодом система буде інтегрована і з загальнонаціональним ресурсом.

У Каліфорнії розташована в Силіконовій долині лікарня El Camino в листопаді 2009 р впровадила систему біометричної ідентифікації пацієнтів по малюнку вен на їх долонях. Завдяки тому, що медична та біометрична інформаційні системи інтегровані між собою, пацієнти проходять біометричну ідентифікацію на всіх етапах – в процесі діагностики, призначень, направлення на аналізи або процедури.

Аналогічне рішення впроваджено в іншій установі штату Каліфорнія – медичному центрі Sharp Healthcare в Сан-Дієго. Там почала діяти система біометричної ідентифікації користувачів корпоративної медичної інформаційної системи на підставі відбитків пальців. До складу цієї системи входить 8 тис. Сканерів. В даний час в ній містяться дані про 8700 користувачів з числа співробітників ЛПУ.

А у всіх п’яти відділеннях медичного центру Лос-Анджелеса, що спеціалізується на консультаціях в області серцево-судинних захворювань та інтервенційної кардіології, в минулому 2009 році почала працювати розподілена медична інформаційна система.

В Індіані біометрична ідентифікація за допомогою сканування відбитків пальців використовується при роботі з донорами. Тепер документи, що засвідчують особу, необхідно пред’явити лише при першому візиті в Центр переливання. Після того як особистість донора встановлена, він сканує відбитки вказівних пальців двох рук, і йому присвоюється унікальний ідентифікаційний номер. Під час повторної здачі крові досить назвати цей номер і знову відсканувати відбиток пальця.

Найбільша лікарня Вермонта Fletcher Allen завершила перший етап впровадження електронної історії хвороби у відділенні швидкої допомоги і аптечному пункті. У грудні 2010 р на цю технологію перейде все медичний заклад.

Одна з найбільших лікарень Нью-Йорка Mount Sinai в 2009 році проводила експеримент з використання в лікувальному процесі SMS-повідомлень, що нагадують пацієнтам про необхідність прийому лікарських засобів. В експерименті брав участь 41 пацієнт з пересадженою печінкою. Лікарі вносили відомості про розклад прийому ліків і їх дозуванні в спеціальну програму, розсилати пацієнтам сповіщення. Пацієнти повинні були виконати інструкції, після чого протягом години відповісти на отримане SMS. Якщо відповіді не надходило, до відома про це ставилися батьки пацієнта або ті, хто повинен був забезпечувати за ним догляд.