0 800 303 0859-18пн-пт
Меню

Інформатизація медицини в «нових» регіонах

9 Кві. 2015

Серед ключових тенденцій розвитку ринку ІТ в охороні здоров’я в останні роки відзначається динамічний розвиток цього напрямку в “нових” регіонах – наприклад, на Близькому Сході, в Китаї, Індії. Тут росте число проектів впровадження електронних медичних карт, а також застосування інших інновацій, що підвищують якість лікування, з одного боку, і з іншого – обслуговування пацієнтів в цілому.

За даними компанії Scientia Advisors, найбільш швидкозростаючим сегментом медичного ринку є впровадження ІТ-систем. Останнім часом за Європою і Америкою в цьому відношенні тягнуться і менш благополучні регіони: Близький Схід, Африка, Індія та інші. Для них підвищення рівня медичного обслуговування особливо актуально: наприклад, в Африці та Індії інфекційні захворювання залишаються основними причинами смертності.

Як лікують на Близькому Сході

Уряд Дубая (ОАЕ) надало більш 1,86 кв. км землі в центрі міста для будівництва Дубайського медичного комплексу Dubai Healthcare City (DHCC). За сприяння найбільших західних компаній, таких як Harvard Medical International, був створений центр планування та якості DHCC, який розробив, а потім запропонував інвесторам план створення медичного комплексу. Загальна площа комплексу складає 380 тис. Кв. м і включає в себе приміщення, орендовані клініками різного профілю. На сьогоднішній день комплекс приймає близько 300 тис. Пацієнтів на рік, на його території працюють 377 організацій, 86 клінік і 2 лікарні (на 200 ліжок загального і на 25 ліжок косметичного профілю). Рівень задоволеності пацієнтів оцінюється в 89%. Загальний штат медичних працівників становить понад 1200 осіб. При цьому управління діяльністю дубайського медичного комплексу здійснюють 4 людини.

Как лечат на Ближнем Востоке

Как лечат на Ближнем Востоке

Особливістю дубайського медичного комплексу є те, що він абсолютно незалежний: на його території діють власні закони, стандарти діяльності і процедури сертифікації. Для їх розробки залучалися кращі фахівці з різних країн, що дозволило перенести світовий досвід створення медичних центрів в DHCC. При цьому центр економічно ефективний. В основі цієї ефективності лежать інформаційні технології, навчання фахівців і дослідження в галузі медицини. На думку творців комплексу, без інформаційних технологій неможливо відповідати прийнятим стандартам, передавати знання і проводити дослідження.

У DHCC існує власний центр даних, де збирають статистичні показники всіх клінік, розташованих на території комплексу. Як стандарт передачі даних керівництвом комплексу встановлено HL7.

В даний час в дубайському медичному комплексі створюється єдина інформаційна система на базі Ensemble від корпорації InterSystems, яка покликана інтегрувати наявні в різних клініках інформаційні ресурси. На сьогоднішній день тільки 15 з 86 клінік використовують електронну історію хвороби. Впровадження єдиної інформаційної системи, на думку керівництва DHCC, стане стимулом для того, щоб протягом трьох років всі клініки перейшли на такий спосіб ведення медичних записів. Планується, що на наступному етапі за допомогою веб-технологій до єдиної інформаційної системи будуть підключені всі медичні установи Дубая і забезпечений зв’язок з міністерством охорони здоров’я для здачі статистичних даних.

Інформатизація медицини в «нових» регіонах

Практично завершена автоматизація на базі рішення TrakCare від корпорації InterSystems лабораторії Salus referral laboratory, яка обслуговує відвідувачів Дубайського медичного комплексу. Після впровадження єдиної інформаційної системи зникне необхідність введення інформації про пацієнтів в цю лабораторну систему – дані будуть надходити в неї автоматично.

А в лікарні принца Хамзи, розташованої в столиці Йорданії Аммані, впроваджена медична інформаційна система, яка потім повинна бути тиражувана в загальнонаціональних масштабах. Програма інформатизації йорданського охорони здоров’я Hakeem реалізується агентством з розвитку медичних інформаційних технологій, що діють на некомерційній основі. Впровадження медичної інформаційної системи в лікарні принца Хамзи зайняло 10 місяців. Протягом 1,5 років аналогічні медичні інформаційні системи будуть встановлені в 43 лікарнях Йорданії.

Азія відстає

Впровадження медичної інформаційної системи заплановано в лікарні міста Бінтулу в Малайзії. Ліжковий фонд ЛПУ становить 284 одиниці. В ході впровадження МІС планується оптимізувати всі ключові бізнес-процеси ЛПУ, а також навчити лікарів і інших користувачів застосування медичних інформаційних технологій.

Міністерство охорони здоров’я Шрі-Ланки розробило програму інформатизації охорони здоров’я країни. В результаті реалізації цієї програми лікарі зможуть консультувати пацієнтів на відстані, отримуючи необхідну інформацію про стан їх здоров’я по каналах комп’ютерних мереж. Відбором програмних продуктів, які будуть впроваджуватися в рамках програми інформатизації охорони здоров’я, займається факультет обчислювальної техніки Університету Коломбо.

У спекотній Африці

У лікарні округу Бвінді, розташованого на південному заході Уганди, впроваджена біометрична система обліку пацієнтів. Після сканування відбитку пальця на екран монітора комп’ютера автоматично виводяться відомості з електронної історії хвороби пацієнта, призначення, результати аналізів.

А в провінції Гаутенг ПАР з ініціативи департаменту охорони здоров’я почалося впровадження регіональної медичної інформаційної системи, яка повинна охопити 337 лікувально-профілактичних установ. Загальна вартість проекту оцінюється в 18 млн євро. Робота системи передбачає одноразовий введення даних про пацієнта, які потім будуть доступні як в різних структурних підрозділах одного ЛПУ, так і в інших регіональних установах охорони здоров’я. В цілому ж медична інформаційна система автоматизує запис пацієнтів на прийом, формує розклад огляду пацієнтів лікарями, зберігає результати обстежень і проведених аналізів, становить рахунку для страхових компаній.

На п’ятому континенті

До 2012 року у всіх жителів Австралії з’являться електронні історії хвороби. За словами керівників держави, на інформатизацію охорони здоров’я планується виділити від 983 млн до 1,56 млрд дол. У процесі переходу на електронні історії хвороби планується надати допомогу пацієнтам з низькими доходами, а також виділяти дотації ЛПУ, найбільш активно освоювали медичні інформаційні технології. Конкретні терміни реалізації проекту вже визначені. К1 липня 2010 році повинні бути впроваджені персональні ідентифікатори пацієнтів і індивідуальні ідентифікатори медичних установ, а також система перевірки ідентифікаторів, привласнених пацієнтам; до 2011-2012 рр. – система національних стандартів з концептуальної та технічної інформатизації охорони здоров’я; на 1 липня 2012 року – система обміну графічними файлами між медичними установами; на 1 липня 2013 року – всеосяжна система обміну медичною інформацією між ЛПУ.

Одночасно в країні відбудеться перехід від діючих в даний час в системі медичного страхування магнітних карт до смарт-картками. Смарт-карти будуть містити унікальний номер застрахованої особи, що полегшить і прискорить надання медичної допомоги в будь-якому ЛПУ. Використовуючи смарт-карту пацієнта, лікарі і медсестри отримають швидкий захищений доступ до електронної історій хвороби, які будуть міститися в комп’ютерній базі даних – федеральної або регіональної. Згідно Національної стратегії інформатизації охорони здоров’я Австралії, перехід на смарт-карти триватиме 10 років і в цілому потребують до 400 млн дол. Прямих інвестицій. Крім того, створення відповідної інформаційної інфраструктури (включаючи сервіси аутентифікації при зверненні до електронних історій хвороби) обійдеться ще в 360 млн дол.

Джерело: CNews